Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Melancholy

In jos 
AutorMesaj
Phitropie
Admin
Admin
Phitropie


Numarul mesajelor : 95
Varsta : 33
Localisation : The Last Show
Data de inscriere : 13/06/2007

Melancholy Empty
MesajSubiect: Melancholy   Melancholy EmptyDum Sept 09, 2007 5:15 pm

Melancholy

Titlu:Melancholy
Gen:dark...mrg..un fel de...
Precizari:in lb romana....pentru cei care cred ca viata are suisuri si coborasuri..cv de genul asta....
Rezumat:Despre o fata,care incearca sa inteleaga viata.Intr-o zi vine la scoala o eleva noua ce o va schimba foarte mult.
Stadiu:terminat
Capitolul I

Stateam si ma uitam la stropii de ploaie care cadeau usor pe pamant.Si ma gandeam ca as vrea sa fiu si eu asemeni lor.Usoara,fara griji.Sa traiesc intr-o lume de vis in ceruri,iar cand incepe ploaia,sa vina si randul meu.Sa ma duc pe pamant.Sa il admir pentru cateva secunde,poate chiar minute daca am noroc.Dar apoi,sa ma zdrobesc fara nici o speranta de pamantul rece.Si,sa mor.Poate ca asta e destinul.Poate ca asa se intampla.Voi sta aici,pe pamant,cu gandul sa plec,sus in ceruri.Si cand voi ajunge acolo,voi afla ca de fapt…sunt o fantoma.Si voi muri.Sa nu mai pot face nimic.Daca asa era?Daca eram un strop de ploaie?Asta ramanea de aflat.Caci,o voce mi-a interrupt toate gandurile.
-Nana!Ce fac acolo?Nu m-ai auzit?
Mama face mereu mare caz pentru faptul ca eu stau ore in sir fara sa fac nimic.Dar,cine o asculta,eu nu sunt genul de persoana care sa se distreze toata ziua,sa stea la colt cu prietenii sis a vorbeasca ore in sir sau sa se joace cu prietenii.Eu sunt genul de persoana mai calma si linistita.Ascult muzica cand sunt trista,desenez sau citesc.Am doar o singura prietena foarte buna,pe nume Kyo.Dar,mai multe veti descoperi pe parcurs……

Era o dimineata frumoasa.7:35,marti.Ma uitam cum vantul purta incet prin vazduh,frunze moarte.Balti de apa aratau ca furtuna de azi-noapte nu a fost deloc una linistita.Ghizdanul parca era si mai greu azi.Parca isi lasase toate grijle pe umerii mei si astepta ca eu sa le rezolv.Miko,surioara mea mergea fericita pe trotuar si prindra frunzele moarte.Era atat de fericita si lipsita de griji.Doar un copil de gradinita.Mi-as fi dorit sa fiu si eu asa.Dar,viata nu e nici o data dreapta.Nici timpul nu e.Mereu e impotriva noastra.Cand vrem sa ne grabim undeva,timplul trece foarte repede si 5 secunde ajung un minut.Cand insa,pur si simplu nu avem ce face,timpul iar se joaca cu noi si face in asa fel incat sa treaca mult mai greu.Asemeni timpului,viata se joaca cu noi.Suntem ca niste marionette in mainile ei.Si nu putem scapa,decat atunci cand vrea ea.
Cand am ajuns la scoala,nimic nu era schimbat.Totul se petrecea in crsul firesc.Copii adormiti care mai mai sa cada din picioare stateau in grupuri mici in clase sau pe hol,discutand diferite lucruri,in propozitii scurte.M-am dus in clasa si m-am asezat la locul meu,langa Kyo.Mi-am scos o carte mica din ghiozdan,si mi-am pus castile in urechi,casa nu mai aud zumzetul facut de copii.Am inceput sa citesc ca sa mai treaca timpul.Profesoara de geografie avea sa apara din clipa in clipa.Imi placea foarte mult geografia…dar lectia de azi era foarte grea...Doi colegi au intrat pe usa foarte repede anuntandu-ne ca profesoara vine.Atunci,mi-am dat jos castile,am pus cartea in ghiozdan si mi-am scos manualele.Profesoara noastra de geografie este foarte draguta si tanara.Are parul negru pana la umeri si ondulat.
A intrat in clasa,s-a asezat la catedra si a asteptat sa se faca liniste,apoi ne-a spus:
-Test din ultima lectie!
Ma uitam uimita la profesoara de parca ar fi spsus ca ne va decapita.Lectia aceea era foarte grea……nu intelesesem mai nimic din ea…..ce ma voi face?Mi-am pus mainile in cap si ma uitam la cartea de geografie ca si cum ar fi fost vina ei.Pofesoara mi-a ridicat mainile si mi-a spus,intorandu-se la catedra:
-Ce s-a intamplat,Nana?Esti o eleva foarte buna…sti doar…cand cresti ai mai multe responsabilitati.

Testul a fost foarte greu,insa sper ca voi lua o nota buna.M-am dus acasa gandindu-ma numai la acel test.Totusi..nu stiu de ce ma strsam atat de mult…..doar aveam numai 10…daca luam un 8..9..7…chiar si 6…..nu imi iesea media mica.
Cand am ajuns acasa,mama spala vasele.S-a uitat la mine si mi-a spus:
-Nana….te duci tu sa o iei pe Miko?
-E…eu?
-Stii doar..cand cresti,si responsabilitatile cresc odata cu tine!
Mi-am aruncat ghiozdanul pe un scaun si am plecat.Toata lumea imi zicea azi despre responsabilitate….viata nu e deloc usoara…..
In timp ce mergeam pe trotuar am vazut cativa copii de gradinita alergand fericiti.Si ei erau asemeni lui Miko…fericiti si cu viata inainte,cu o copilarie frumoasa.
Cand am ajuns am vazut-o pe Miko in fata gradinitei vopsita cu albastru.A fugit inspre mine foarte vesela.M-am aplecat si am luat-o in brate,intorandu-ma cu ea acasa.
Mi-am petreut toata ziua stand in camera,si uitandu-ma pe fereastra.Miko a venit la mine in camera cu o foaie in man ape care era un desen cam ciudat…Avea pete de creioane pe maini.M-a intrebat daca imi place.M-am uitat mirata la ea.M-am dat jos de pe pervaz si am luat-o in brate spunandu-i:
-Traieste-ti copilaria si nu o lasa sa zboare..nu te gandii la viitor si la ceea ce va veni,asa cum am facut eu!

Poze

Nume:Nana Orihime
Varsta:15 ani
Zodie:rac
Hobby:Sa stea deageaba,sa citeasca,sa asculte muzica si sa se uite pe fereastra.

Melancholy YELLOW


Nume:Kyo Kamio
Varsta:15 ani
Zodie:fecioara
Hobby:Sa citeasca

Melancholy Kyo


Nume:Miko Orihime
Varsta:5 ani
Zodie:gemeni
Hobby:sa se distreze si sa se joace

Melancholy Miko


****Sper sa va placa...astept pareri...****
Sus In jos
 
Melancholy
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Cafenea :: Fan stuff :: Fan fiction-
Mergi direct la: